Fakty na temat owadów mogą zaciekawić, zdumieć a nawet i zszokować. Organizmy te, obecne na ziemi są juz od prawie 400 mln lat.
Zaczniemy może od ciekawostek o najprawdopodobniej najbardziej znanym nam wszystkim owadzie – mucha domowa. Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z powagi zagrożenia roznoszenia chorób przez te owady, są jednym z najgorszych pod tym względem. Na swoim ciele może przenosić do 6 mln mikroorganizmów (a w jelicie nawet do 30 mln), które powodują liczne choroby, między innymi salmonellę oraz polio. Muchy żywią się za pomocą aparatu liżącego substancjami płynnymi, a pokarmy stałe rozpuszczają śliną.
Mucha porusza się z pędkością około 8km/h, czyli stosunkowo wolno, nie wiele więcej od człowieka oraz uderza skrzydłami do 33 razy na sekundę. Oczy zapewniają 360° pola widzenia. Samice składają jaja w odchodach, jednorazowo około 100 – przez całe życie od 600 nawet do 2000, najchętniej w świńskich. W 1kg nawozu może rozwijać się do 15 000 larw. Szybkość ich rozwoju zależy od świeżości kału, może trwać od kilku dni do 2 miesięcy. Muchy nie rosną, odrazu rodzą się w docelowym rozmiarze oraz do lotu gotowe są po zakedwie kilku minutach. Codziennie na świat przychodzi więcej much niż populacja całej ludzkości. Mucha domowa jest jednym z 120 000 gatunków much na świecie.
Karaluchy okryte są naprawdę złą sławą. Wiele ludzi nie zna zalet karaluchów. Przykładowo organizm karalucha jest przystosowany do życia w brudzie, co wiąże się z ciągłymi atakami chorobotwórczych bakterii. Ich mózg oraz układ nerwowy zawiera bardzo silne przeciwbakteryjne substancje potrafiące poradzić sobie z dziewięćdziesięcioma procentami bardzo silnych bakterii, np. gronkowca złocistego lub E-coli. Prawdopodobne jest, że te odkrycia posłużą w medycynie. Należy jednak pamiętać, że dalej karaluchy mają na sobie około 80 bakterii, głownie tych odpornych na antybiotyki.
Karaluchy usuwają z budynków mieszkalnych tokstyczne odpady, do tego stopnia, że w Rosji przyrodnicy domagają się wpisania tego owada do Czerwonej Księgi zawierającej listę zagrożonych gatunków. Najprawdopodobniej spowodowane to jest modyfikowaną genetycznie żywnością oraz promieniowaniem z komórek. Z powodu odrazy owady te nazywane były powrzechnie „prusakami” a nawet szwabami, jest to już oficjalna nazwa używana w Polsce, Francji oraz Rosji – w Niemczech unika się tego określenia z oczywistych względów. Karaluchy mogą wstrzymać powietrze do 40 minut, co pomaga oszczędzać wodę. Powrzechnie mówi się, że karaluchy są gatunkiem mogącym przetrwać wybuch wojny nuklearnej, są fizjologicznie zadaptowane do przyjęcia 100 krotnej śmiertelnej dawki promieniowania dla człowieka.
Najmniejszy na świecie owad to tanzańska osa, o wielkości 1/10 milimetra. Za największego owada świata uznaje się weta – daleki krewny szarańczy, mierzy on prawie 18 cm oraz waży około 70g.