Jesteś tutaj
Strona główna > przegląd rozmaitości > Ciekawostki z życia mrówek

Ciekawostki z życia mrówek

mrówki

Mrówki to jeden z najbardziej rozpowszechnionych owadów na świecie i aktualnie stanowią 2% całej populacji owadów , a liczbę gatunków mrówek szacuje się na około 12 tysięcy. Każda mrówka występująca na świecie, niezależnie od gatunku, żyje w zorganizowanej, hierarchicznej strukturze społecznej, a najwyższą władzę wśród mrówek sprawuje nieodwołalnie królowa.

Zależnie od gatunku, różnice pomiędzy ich poszczególnymi przedstawicielami sięgają począwszy od sposobu żywienia danych mrówek, aż po sposób budowania gniazd.

Wśród wielu przedstawicieli mrówkowatych istnieją takie, które potrafią wzbudzić zainteresowanie i podziw.

Najciekawsze informacje na temat mrówek:

Niektóre gatunki mrówek hodują mszyce. Przenosząc je z roślinę na roślinę i zapewniając ochronę przed drapieżnikami, mrówki te pozyskują produkowana przez mszycę spadź, która jest przysmakiem mrówek.

Mrówki Camponotus saundersi posiadają odwłoki wypełnione jadem, które w razie niebezpieczeństwa eksplodują dokonując samozagłady i paraliżując pobliskie ofiary.

Niektóre gatunki mrówek zbierają i przechowują żywicę w celach medycznych.

Typowa mrówka-robotnica zasypia około 250 razy w ciągu dnia, a czas snu wynosi około 1 min. Co daje około 3 godzin w ciągu całego dnia.

Zarażone mrówki poprzez grzyb Ophiocordyceps unilateralis tracą kontrolę nad własnym ciałem i kierują się w miejsce przyjazne do dalszego rozwoju grzyba.

Spośród meksykańskiej kuchni istnieją potrawy wykorzystujące mrówki(jaja) jako składnik dań.

W przyrodzie występują mrówki funkcjonalnościom przypominające zbiornikowce, mrówki te przechowują płyny odżywcze, a każdy z nich jest cennym łupem w mrówczej codziennej wojnie.