Jesteś tutaj
Strona główna > uroda i zdrowie > Najwięksi wrogowie zębów

Najwięksi wrogowie zębów

Chipsy, napoje gazowane, czekolada to tylko nie które z produktów, które najbardziej szkodzą naszym zębom. O to produkty, które znajdują się na czarnej liście wszystkich dentystów.

Cukier i zdrowe zęby nie idą w parze, jednak jeszcze gorsze są produkty kleiste takie jak np. lizaki i czekolada. Produkty te przylegają do zębów zwiększając ryzyko wystąpienia próchnicy, bardziej istotne od ich zwartości cukru jest to, jak długo przylegają one do zębów. Czekolada gorzka wyróżnia się pozytywnie tym, że posiada mniejszą ilość cukru i zawiera działające bakteriobójczo garbniki.

Napoje gazowane rujnują nasze zęby, jednocześnie statystycznie przeciętny Polak wypija 50 litrów napojów gazowanych w ciągu roku. Zarówno cukier, jak i bąbelki są szkodliwe dla naszych zębów i osłabiają szkliwo, powodując próchnicę.

Wody z cytryną i napoje cytrusowe także uszkadza nasze szkliwo. Można jednak ograniczyć ich szkodliwość, pijąc napój przez słomkę.

Czipsy same w sobie nie są groźne dla naszych zębów. Ale kawałki chipsów, które utknęły między zębami, pod wpływem śliny mogą rozłożyć się na cukry proste, które są już szkodliwe dla naszych zębów. Pamiętaj o dokładnym myciu zębów po posiłkach.

Nasze zęby uszkadzane są też przez napoje alkoholowe. Pod wpływem zawartych w nich środków chemicznych może dojść do uszkodzenia szkliwa. Dotyczy to nie tylko alkoholi wysokoprocentowych, ale taż i niskoprocentowych takich jak białe wino.

Orzechy nie posiadają składników szczególnie szkodliwych dla zębów, posiadają też korzystne właściwości dla naszego serca. Lecz pod żadnym pozorem nie należy próbować rozgryzać skorupy orzecha.