Jesteś tutaj
Strona główna > przegląd rozmaitości > Które skrzynie biegów są najtańsze?

Które skrzynie biegów są najtańsze?

Od wielu lat w Polsce panuje opinia, że skrzynie automatyczne są bardzo awaryjne, zwiększają zużycie paliwa i ich serwis jest wyjątkowo kosztowny. Obecnie sytuacja ta zaczęła się powoli zmieniać, kierowcy coraz chętniej kupują skrzynie automatyczne. Lecz zanim zakupisz używane auto z automatem, musisz zapoznać się z dostępnymi na rynku skrzyniami i dręczącymi je usterkami. Widze ta pozwoli ci uniknąć wielu problemów oraz na uniknięcie wielu kosztów w przyszłości. O to lista najpopularniejszych typów skrzyni dostępnych na rynku.

Skrzynie manualne z automatycznym sterowanie, najczęściej stosowane w tirach niezbyt sprawdzają się w autach osobowych. Za obsługę tych skrzyni odpowiada moduł elektrohydrauliczny, który zwyczajnie przestaje po pewnym czasie działać, koszt wymiany na nowy wynosi średnio 5 tys. złotych.

Klasyczne skrzynie automatyczne są zdaniem mechaników, najtańsze do eksploatowania. Takie skrzynie biegów wykorzystują zespół przekładni planetarnych, a także sprzęgło hydrokinetyczne. Ich największą wadą jest zmniejszenie dynamiki jazdy, zwiększenie zużycia paliwa oraz okresowe, kosztowne regenerację przekładni.

Skrzynie bezstopniowe (CVT) są w teorii idealnym sposobem na rozwiązanie wszystkich problemów, dbając o obniżanie obrotu silników w czasie jednostajnej jazdy. Wadą tego rozwiązania jest to, że gdy samochód przyspiesza, silnik wchodzi w wysokie obroty do czasu, gdy osiągnie oczekiwanej przez kierowcę szybkości. Szarpanie podczas przyśpieszania lub hamowanie może być świadectwem poważnej awarii skrzyni, której naprawa może nawet wynieść 10000 zł.