Jesteś tutaj
Strona główna > przegląd rozmaitości > Stosowanie nawozu wapniowego

Stosowanie nawozu wapniowego

nawozy

Nawozy są uzupełnieniem składników odżywczych gleby, których rośliny potrzebują, aby żyć. Wśród wielu składników odżywczych, które rośliny pobierają z gleby jest wapń, który pełni istotną funkcję w rozwoju roślin, a niedobory wapnia mogą powodować zauważalne problemy w twoimogrodzie. Uzupełnienie niedoboru wapnia jest proste – wystarczy włączyć źródło wapnia do gleby jako część programu nawożenia gleby.

funkcje wapnia

Wśród wielu innych funkcji, wapń wzmacnia ścianę komórkową roślin, zapewniając dodatkową siłę i wsparcie dla wzrostu. Działa on jako cząsteczki nośnika do transportu i innych niezbędnych składników odżywczych wewnątrz i na zewnątrz komórki. Wreszcie, wapń pomaga neutralizować naturalnie występujące kwasy wewnątrz układu.

powstawanie wapnia

Wapń naturalnie tworzy się w glebie z wapna, gipsu i superfosfatów. W nawozach sztucznych, jest on dostępny w postaci azotanu amonu wapnia i azotanu wapnia. Oba zapewniają również azot. Organiczne źródła wapnia, które mogą być stosowane jako nawozy zawierają skorupki jajek, kości, wapień i gips.

użycie wapna nawozowego

Wapń jest dostępny jako środek do oprysków lub nawóz suchy. Opryski liści powinny być stosowane w czasie intensywnego wzrostu roślin. Po zastosowaniu nawozu zawierającego wapń do gleby, zawsze postępuj zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu. Tak jak i inne składniki odżywcze nawóz wapniowy może zaszkodzić roślinom stosowany w nadmiarze.