Jesteś tutaj
Strona główna > praca i biznes > Malta przechodzi samą siebie w nowych technologiach

Malta przechodzi samą siebie w nowych technologiach

Malta

Malta uważana jest przez niektórych za najlepsze miejsce na wakacje w Europie, gdyż oferuje słońce przez okrągły rok, unikatową kulturę oraz wiele historycznych i architektonicznych zabytków. Niemniej wyspa dała się również poznać jako ośrodek technologicznej wiedzy eksperckiej, służąc na przykład za idealną platformę testową do budowy doskonałej infrastruktury administracji elektronicznej. W następstwie zaangażowania się wyspy w badania ICT, pojawiło się także wiele przedsiębiorstw w branży ICT.

„Wielkość wyspy sprawia, że idealnie nadaje się do precyzyjnego dostrajania inicjatyw z zakresu administracji elektronicznej” – wyjaśnia prof. Ernest Cachia, dziekan wydziału ICT Uniwersytetu Maltańskiego. „Oferowana jest pełna gama usług administracyjnych, z tym że na mniejszą skalę, co pozwala nam szybciej uzyskać wyniki. Niewielkie rozmiary mają swoje atuty!”

W konsekwencji kraj szczyci się jednym z najlepszych systemów administracji elektronicznej w UE. W tabeli wyników agendy cyfrowej za lata 2012-2013, Malta uzyskała 94 w kategorii administracja elektroniczna – znacznie powyżej średniej UE na poziomie 70 – oraz 96 w kategorii przejrzystość administracji elektronicznej – wyraźnie powyżej średniej UE, która wynosi 49. Efekt końcowy jest taki, że niemal wszystkie usługi administracyjne są obecnie dostępne online i Malta jest uznawana za światowego lidera w tej dziedzinie. „Administracja elektroniczna stanowi odbicie solidnej kultury planowania ICT na Malcie” – zauważa Alexander Borg, badacz i konsultant ds. innowacji z agencji Malta Information Technology Agency (MITA). „Inwestycje pomogły także w utworzeniu wielu przedsiębiorstw typu spin-off i wywarciu efektu przyciągania w gospodarce. Administracja elektroniczna zapewnia także lepszy sposób docierania do obywateli i pokazuje światu, że ICT ma dla kraju znaczenie”.

Obecnie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wspomaga dofinansowany ze środków unijnych projekt ICT o nazwie IDEALIST2014 . Celem tego przedsięwzięcia jest umocnienie sieci krajowych punktów kontaktowych (KPK) ds. ICT w ramach 7PR, poprzez promowanie dalszej współpracy transnarodowej nad takimi zagadnieniami jak bezpieczeństwo, transport, energia i zdrowie. KPK działają we wszystkich 28 państwach członkowskich UE (i w niektórych państwach trzecich), zapewniając wsparcie i zachęcając do udziału w unijnych systemach finansowania ICT. Zakończenie prac nad projektem zaplanowano na wrzesień 2014 r.

Uwalnianie potencjału sektora prywatnego

Sektor prywatny na Malcie również odniósł korzyści ze znaczących nakładów inwestycyjnych na ICT. „Stał się rzeczywiście ważnym sektorem wzrostu” – stwierdza prof. Cachia. „Od przemysłu gier, przez zakłady bukmacherskie, po portale online – wszędzie obserwujemy imponujący wzrost. Przedsiębiorstwa pojawiające się na wyspie pytają o poziom absolwentów i są niezmiennie pod wrażeniem zakresu fachowej wiedzy, jaką dysponujemy”.
Oddany swojej misji wydział ICT Uniwersytetu Maltańskiego zapewnia wyspie dopływ wykwalifikowanych fachowców, a kadra wydziału zaangażowana jest w wiele projektów dofinansowywanych ze środków unijnych.

Co więcej przedsiębiorstwa maltańskie angażują się aktywnie w transgraniczne prace badawcze dofinansowywane przez UE. Dobrym przykładem jest projekt ICT VENTUREGATE , zakończony w 2012 r. Inicjatywa, której celem było pobudzenie współpracy między MŚP a podmiotami inwestującymi w innowacje, była koordynowana przez maltańską organizację Paragon . W toku projektu powstało kilka udanych narzędzi e-szkolenia na potrzeby MŚP w zakresie gotowości inwestycyjnej i co ważniejsze platform zawiązywania wirtualnych partnerstw.

Podobnym, realizowanym obecnie, projektem jest EUROPEAN INVESTOR GATE (EIG), nad którym prace potrwają do roku 2015. Ma uporać się z faktem, że Europa pozostaje w tyle pod względem komercyjnego wykorzystywania technologii i zapewnić przedsiębiorcom lepszy dostęp do finansowania. „Kluczową korzyścią oferowaną przez 7PR jest tworzenie sieci kontaktów” – stwierdza Borg. „Jako mały kraj jesteśmy silnie uzależnieni od eksportu i handlu. Udział w 7PR pozwala nam poszerzyć nasze zdolności”.

Inwestycja społeczna

Wyspa bierze także udział w wielu, dofinansowanych ze środków unijnych, projektach społecznych. Co więcej, udział Malty w 7 programie ramowym UE był najwyższy w obrębie celów strategicznych ICT w uczeniu się i opiece zdrowotnej.

Jedną z finansowanych ze środków UE inicjatyw w toku – w jaką zaangażował się Uniwersytet Maltański – jest projekt ILEARNRW (Integrated Intelligent Learning Environment for Reading and Writing). Celem projektu, którego realizacja potrwa do 2015 r., jest opracowanie nowej generacji oprogramowania do uczenia się dla dzieci z dysleksją. Kolejnym ważnym projektem jest TRANSFORM (Translational Research and Patient Safety in Europe), w ramach którego ma powstać infrastruktura danych łącząca działalność badawczo-kliniczną, aby lepiej wspomagać bezpieczeństwo pacjentów i badania kliniczne. W tym projekcie, o wartości 9 mln EUR, bierze udział Mediterranean Institute of Primary Care .

Od pionierskiej infrastruktury administracji elektronicznej po udział w kluczowych projektach paneuropejskich, Malta z powodzeniem odnalazła swoje miejsce jako ważny partner w posuwaniu naprzód technologicznej wiedzy eksperckiej w Europie. Skromne rozmiary wyspy stały się wielkim atutem, dzięki czemu kraj przechodzi sam siebie na międzynarodowej arenie.

W zglobalizowanym świecie Malta pokazała, że tworzenie miejsc pracy i wzrost gospodarczy w dobie wielkich zmian technologicznych wymaga elastyczności, dalekowzroczności i inwestycji. Zaangażowanie wyspy w badania naukowe oparte na współpracy jest tego świadectwem.

© Unia Europejska 2014
źródło: CORDIS, http://cordis.europa.eu/