Jesteś tutaj
Strona główna > nauka i technika > Energia alternatywna – przyszłość ludzkości

Energia alternatywna – przyszłość ludzkości

energia odnawialna

Nie ma dużo energii, którą możemy wykorzystać. Możemy uciec od paliw kopalnych i starych sieci elektrycznych, kierując się ku alternatywnym źródłom energii .

Jednym z tych alternatywnych źródeł energii jest energia wiatru. Turbiny wiatrowe w dalszym ciągu są rozwijane i są coraz bardziej energooszczędne i mniej kosztowne. Farmy wiatrowe wyrastają jak grzyby po deszczu w wielu krajach. Są one obecnie bardziej strategicznie rozmieszczone, tak, że nie zagrażają ptakom, jak dawne turbiny wiatrowe.

Innym alternatywnym źródłem energii, który jest najbardziej znany jest energia słoneczna. Wiąże się to z produkcją ogniw słonecznych, które gromadzą i skupiają energię płynącą bezpośrednio ze słońca, i przekładają ją na energię elektryczną lub, w niektórych przypadkach, ciepłą wodę. Tak jak w przypadku energii wiatrowej, energia słoneczna nie zanieczyszcza środowiska.

Energia fal oceanu jest postrzegana przez rządy i inwestorów jako mająca ogromny potencjał generowania energii. Generator we Francji działa od wielu lat i jest uważany zawielki sukces.

Elektrownia wodna jest z nami od dawna. Istnieją jednak pewne ograniczenia dostępności odpowiednich miejsc do utworzenia dużej tamy. Ostatnio na małych rzekach buduje się niewielkie generatory wodne o znaczeniu lokalnym.

Energia geotermalna to bardzo obfite źródło energii , ponieważ znajduje się bezpośrednio pod naszymi stopami, zaledwie kilka kilometrów pod powierzchnią ziemi. Energia ta jest wytwarzana poprzez ogrzewanie wody przez działanie gorącego roztopionego rdzenia ziemi. Woda zamienia się w parę, która może być wykorzystywana do napędzania silników turbinowych, które z kolei generują elektryczność.