Jesteś tutaj
Strona główna > praca i biznes > Jak skutecznie obniżyć koszt drukowania drukarką?

Jak skutecznie obniżyć koszt drukowania drukarką?

Kupno drukarki to tylko ułamek kosztów, jaki trzeba ponieść, użytkując drukarkę. Chcąc użytkować drukarkę przez wiele lat nie, można patrzeć tylko na cenę je zakupu. Podpowiemy jak w skuteczny i oszczędny sposób zakupić i korzystać z drukarki, zaczynając od wyboru właściwego urządzenia.

Drukarki stały się niemal niezbędnym urządzeniem dla każdego użytkownika komputera. Nawet najmniejsze firmy w dzisiejszych czasach nie mogłyby się obyć bez możliwości wydrukowania ważnych dokumentów, faktur itp. Stanowi ona jeden z podstawowych warunków prowadzenia działalności gospodarczej.

Jednak nawet jako urządzenie domowe drukarka znacząco poszerza możliwości komputera. Drukowanie zdjęć, etykiet, dokumentów czy nadruków na kubki, możliwości są ograniczone tylko wyobraźnia użytkownika i finansami.

Pierwszym pytaniem, jak musisz sobie zadać jest „do czego chcę używać moją drukarkę?”. Inna drukarkę będzie potrzebował księgowy a inne wymagania będzie miał zwykłe użytkownik domowy, który chce wydrukować tylko zdjęcia znajomych. Dlatego warto sprecyzować swoje wymagania przed udaniem się do sklepu i zakupem drukarki. Obecnie dwa najpopularniejsze typu urządzeń to drukarki atramentowe oraz drukarki laserowe. Drukarki atramentowe są lepszym wyborem dla kogoś, kto będzie potrzebował wydrukować jakieś zdjęcie i nie planuje za drukować za dużo dokumentów tekstowych, drukarki laserowe są lepszym wyborem dla ludzi, którzy drukują dużo ilość dokumentów i wymagają precyzji i nie są zbyt zainteresowani drukowanie zdjęć.

Bardzo ważnym wyznacznikiem ceny eksplantacji drukarki jest TCO (Total Cost Ownership)- całkowity koszt użytkowania. W TCO wliczane jest zarówno zakup kartki papieru, jak i koszt jej zadrukowania. W tańszych modelach drukarek cena może dochodzić do 20 gr za kartkę, w droższych schodzi nawet do 2-3 groszy.

W przypadku tanich drukarek atramentowych cena atramentu często wynosi ponad 50% kosztu zakupu urządzenia, a niektóre firmy takie jak canon posiadają ofertę kartridża w wersji XL, które starczą na około 400 stron, których cena jest większa niż cena nowego urządzenia.

Inaczej jest z drukarkami laserowymi. Przy ich wydruku stosuję się tonery, które są znacznie wydajniejsze w przypadku wydruku monochromatycznego. Przeciętny toner starczy na 1500 wydruków, co jest znacznie wydajniejszej od wydruków, które mogą zapewnić ci nawet droższe drukarki atramentowe. Gorzej jest, gdy interesuje cię wydruk kolorowy, Wymaga to nie tylko kupienia drukarki laserowej, która ma możliwość drukowania kolorów, ale także 4 dodatkowych tonerów każdy w innym kolorze, średnia cena jednego takiego tonera to 180 zł.

Innym sposobem oszczędzania jest kupienie drukarki z opcją ECO. Tryb ten obniża jakość wydruku, ale także obniża zużycie tonera/atramentu. Drukarka działająca w tym trybie też bardzo często przechodzi szybciej w tryb uśpienia, co zmniejsza zużycie prądu.