Jesteś tutaj
Strona główna > praca i biznes > Konfigurowalna, tania i ekologiczna papierowa alternatywa dla drewnianych palet

Konfigurowalna, tania i ekologiczna papierowa alternatywa dla drewnianych palet

kartony paletowe

Względy ekonomiczne i kwestie związane z ochroną środowiska sprawiają, że papierowe palety są coraz częściej brane pod uwagę jako realna alternatywa dla swoich drewnianych odpowiedników. W ramach finansowanego przez Unię Europejską projektu powstały i zostały opatentowane konfigurowalne, tanie i przyjazne dla użytkowników palety papierowe, a także linia produkcyjna pozwalająca na ich wytwarzanie.

Drewniane palety mają wiele wad, jednak ich największa zaleta – niska cena – do niedawna mocno utrudniała wprowadzenie alternatywnych produktów na rynek. Głównym czynnikiem, który uniemożliwia papierowym paletom konkurowanie z drewnianymi odpowiednikami, jest ograniczona dostępność tego rodzaju rozwiązań. Dodatkowym problemem są parametry techniczne, które nie pozwalają na zastosowanie ich w szerokim zakresie.
Realna alternatywa dla drewnianych palet

„Obecnie obserwujemy duże zapotrzebowanie na tanie palety papierowe, które oferują możliwość konfiguracji w zależności od dostawy. Warunkiem jest jednak dobra dostępność i osiągi, które pozwolą na zastąpienie palet wykonanych z drewna”, uważa Mihály Berkes, dyrektor generalny spółki GreenGlobePack Ltd, będącej partnerem do spraw komunikacji finansowanego przez Unię Europejską projektu PPPL. „Miliony firm na świecie dąży do ograniczania kosztów generowanych przez transport, który obecnie kosztuje je wiele miliardów euro w postaci niepotrzebnie spalanego paliwa”. Na świecie działają miliony fabryk, z których większość wykorzystuje palety do transportu wytwarzanych przez siebie produktów. Warto dodać w tym miejscu, że najczęściej rzeczone palety są kupowane od producentów lub handlarzy.

Biorąc to pod uwagę i chcąc wykorzystać potencjał oferowany przez ten rynek, partnerzy skupieni wokół projektu opracowali i opatentowali tanią i wytrzymałą paletę papierową. Dodatkowo opracowali także kompaktowy proces produkcyjny, który pozwala na szybką masową produkcję certyfikowanych zgodnie z normą ISO palet papierowych na indywidualne zamówienie w formie linii produkcyjnej. Jak mówi Berkes, „właśnie w ten sposób powstała koncepcja PPPL, czyli linii produkcyjnej palet papierowych”.
Linia produkcyjna palet papierowych? Zrób to sam

Rozwiązanie opracowane w ramach projektu PPPL jest przystępne cenowo dla dużych graczy przemysłowych, którzy wykorzystują palety w swojej codziennej działalności, pozwala im bowiem na produkcję tanich palet zgodnych z indywidualnym zapotrzebowaniem, a także na uzyskanie szybkiego zwrotu z inwestycji. „Naszym celem nie jest tylko i wyłącznie sprzedaż papierowych palet, planujemy również sprzedaż technologii PPPL”, dodaje Berkes. „Główną innowacją wniesioną przez technologię PPPL nie jest tylko i wyłącznie fakt, że można ją wykorzystać do produkcji nowego typu palet papierowych, które są lepsze niż dotychczasowe rozwiązania, lecz także to, że gracze przemysłowi mogą zakupić ją w celu produkcji własnych palet, co pozwoli im w dłuższej perspektywie na zaoszczędzenie olbrzymich kwot „.

hersteller von verpackungen

Rozwiązanie PPPL oferuje szereg korzyści i atutów. „Inaczej niż w przypadku gotowych palet drewnianych, które mogą charakteryzować się różną jakością, nasze rozwiązanie pozwala na wytwarzanie palet dostosowanych do produktów wytwarzanych przez dany zakład”, wyjaśnia Berkes. Stała i niezmienna jakość palet papierowych gwarantuje bezproblemowy transport produktów, które dzięki temu nie będą ulegały uszkodzeniom.

Różnica w cenie między paletami papierowymi własnej produkcji oraz dostępnymi na rynku paletami drewnianymi może wynosić od 20 do 50 %, w zależności od ich jakości. Co więcej, operatorzy mogą wykorzystywać różnorodne rodzaje tektur do produkcji palet, co pozwala na bezproblemowe dobieranie idealnych surowców do ich samodzielnego wytwarzania oraz ich łatwy zakup, w rezultacie zmniejszając koszty gotowych wyrobów. „W zależności od liczby produkowanych palet, w optymalnych przypadkach inwestycja w linię produkcyjną może zwrócić się już po 3-4 miesiącach” mówi Berkes.

Wytwarzanie tylko i wyłącznie palet, które są potrzebne w danej chwili, stanowi jedną z największych zalet posiadania własnej linii produkcyjnej, ponieważ eliminuje konieczność oczekiwania na dostawy, a także opóźnienia spowodowane przez uszkodzone palety.

Co więcej, użytkowanie palet papierowych znacząco przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska. „Świadome wykorzystanie surowców oraz dbanie o ekologię stanowią obecnie dobry sposób na marketing, dzięki czemu producenci mogą czerpać korzyści wizerunkowe oraz zadbać o postrzeganie swoich firm przez społeczeństwo”, podsumowuje Berkes.

CORDIS, cordis.europa.eu
© Unia Europejska, 1994–2023